Fatura Tasarımı Oluşturmak

Firmamızın Kullandığı Fatura Tasarımını K9' da Nasıl Düzenleyebilirim ?

Kullandığınız faturanızı K9' da yazdırmanız mümkün. Öncelikle bir fatura tasarımına ihtiyacınız var. K9' da örnek 2 farklı formatta fatura tasarımı mevcut. Bunlar düz beyaz kağıda ve matbuu kağıda göre hazırlanmış tasarım örnekleridir. Bu örnekleri kullanabileceğiniz gibi sıfırdan da bir tasarım hazırlayabilirsiniz.

Ana Menü-->Yönetim İşlemleri-->Belge Tasrımcısı ekranından aşağıdaki işlem adımları takip edilir.

 1. Fatura belge türü seçilir.
 2. Yeni Belge Tasarla satırına tıklanarak tasarlanacak fatura tasarımı oluşturulur.
 3. Yeni oluşturulacak fatura tasarımı için "Belge Özellikleri" tanımlanır.
 4. Tasarım formu kullanılarak yeni fatura tasarımı düzenlenir.

Fatura Belge Türü Seçilir:

Belgeler alanından Fatura seçildiğinde sağ taraftaki alanda oluşturulmuş fatura tasarımları listelenir. Programın otomatik verdiği örnek tasarımlar değiştirilemez silinemez.

Yeni Belge Tasarla Satırı Tıklanır.

 • Yeni oluşturulacak fatura tasarımı için bir isim verilir. (Bu örnek için Fatura_A4 adı verildi)
 • Yeni tasarım sıfırdan oluşturulabileceği gibi bir başka tasarımdan kaopyalanarak da oluşturulabilir, bunun için uygun seçim tıklanır.
 • Yeni oluşturulacak bu tasarım için kullanılacak yazıcı tipi tıklanır. (Yazıcı tipine göre ayrı tasarımlar yapılmalıdır.)

Yeni Oluşturulacak Fatura Tasarımı İçin "Belge Özellikleri" Tanımlanır.

Artık belge tasarımcısı ana ekranda yeni oluşturduğumuz tasarımımızın adı listede görünecek. Yeni oluşturduğumuz bu tasarım tıklanır. Açılan tasarım formu 2 ana bölümden oluşur. Sağ bölümde "Belge özellikleri" butonuna basılarak aşağıdaki ekran açılır.

 • Yeni fatura tasarımız kullanıldığında, yazıcıdan kaç kopya çıktı istiyor ise tanımlanır.
 • Yeni fatura tasarımıza yazdırılacak satır sayısı belirlenir.
 • Yeni fatura tasarımının belge boyutları tanımlanır.
 • Tanımlamalar bittiğinde tamam butonuna bastığınızda "Değerler Güncellendi" mesaj ekranı görünür.

Tasarım Formu Kullanılarak Yeni Fatura Tasarımı Düzenlenir.

Bu ekran 2 bölümden oluşur. Sol tarafta tasarımız için kullanacağımız değişkenler ve bu değişkenlere ait değerler tanımlanır. Sağ tarafta ise sol tarafta tanımlanan değişkenleri sürükle / bırak kullanımı ile tasarımızın üzerinde görüntülenerek değerler tanımlanır.

 • Fatura tasarımımızda kullanılacak pekçok değişken hazır olarak gelmektedir. Hazır gelen bu değişkenleri kullanmak istemiyor isek üzerinde seçili iken sol tarafta "Değişkeni kullan" kutucuğundaki işaret kaldırılır.
 • Hazır gelen bu değişkenlerin kullanılacak konumları belirlenir.
 • Tasarımımızda kullanmak istediğimiz bir yazımız olacak ise "Yazı Ekle" butonuna tıklanarak görünmesini istediğimiz yazı tanımlanır. Elle yazdığımız bu yazılar sol taraftaki gösterim alanında yeşil renkte görüntülenir. Eklediğimiz bu yazının tipi ve boyutu sağ taraftaki bölümden tanımlanabilir.
 • Fatura tasarımımızda kullanmak istediğimiz bir resim (Logo olabilir) var ise "Resim Ekle"  butonuna basılarak açılan browser ekranında eklemek istediğimz resim dosyası seçilir. Bu resimi, tasarımızıda kullanmak istediğimiz genişlik ve yükseklikler "mm" değerinde verilir.
 • Sağ taraftaki gösterim alanının gerçek belge boyutunda çalışmak isteniyor ise "Orjinal tasarımdan" scalası %100 olarak sürüklenmeli.
 • Tüm düzenlemeler bittiğinde "Tasarımı Kaydet" butonuna basılır.
 • "Test Belgesi Bastır" butonuna basıldığında düzenlen tasarımın istersek yazıcıdan çıktısına alabilir yada .pdf formatında dosyaya yazdırılmasını sağlayabiliriz.